Ciepło w naszym mieszkaniu

Nadchodzi zima, a to z kolei wiąże się z rozpoczęciem ogrzewania w naszych domach. Mogą one potrwać nawet do kwietnia, dlatego musimy zaplanować ogrzewanie tak, aby nie zmarznąć a na sam opał nie wydać niewyobrażalnej sumy pieniędzy. Pozwoli nam w tym ekologia, która ostatnio stała się w budownictwie bardzo modna – wykorzystujemy według niej materiały naturalne przy budowie danego budynku. Ogrzewanie od zawsze kojarzy się z dużymi wydatkami, nic jednak dziwnego – niektóre z budynków pożerają niesamowicie dużą ilość energii. Dlatego tak ważną rolę spełniają materiały, jakich użyjemy podczas budowy.

Główną i zasadniczą rolę odgrywają w tym wypadku nasze ściany, okna, drzwi oraz podłogi, a mianowicie ich właściwości termiczne. Ciepło ucieka głównie przez nie, a nawet przez balkony, piwnice czy strych. Wydostaje się ono, a wraz z nim nasze pieniądze. To sygnał, w którym powinniśmy zacząć myśleć o termoizolacji. Co dokładnie nam ona daje? Rozwój w sektorze budowniczym pozwala nam dzisiaj ocieplić ściany bez względu na stosunkowo duży wiek danego budynku, oraz bez względu na rodzaj materiałów budowlanych, jakie zostały użyte przy jego wznoszeniu. Aby nasza termoizolacja była przeprowadzona dobrze i rozsądnie, nasze koszty ogrzewania znacznie się zmniejszą. Kwota, jaką przeznaczymy na termoizolację nie powinna nas zniechęcać, bowiem pieniądze te zwrócą nam się w ciągu kilku następnych lat, a my będziemy mogli cieszyć się idealnie ogrzewanym budynkiem, z którego ciepło nie ucieka już w tak ogromnych ilościach. Ocieplanie domu jest więc inwestycją, do której powinniśmy się odpowiednio przygotować. Na sam początek przyda się specjalista, który oceni nasz budynek: poda nam jego względny stan oraz ilość energii, jaką wydziela. Co jest jednak najważniejsze? Z całą pewnością odpowiednie materiały, z jakich będziemy wykonywali naszą termoizolację. Materiał o zbyt cienkiej powierzchni i małej grubości może sprawić, że ciepło nadal będzie nam uciekało. Z kolegi zbyt gruby materiał sprawi, że całość nam się po prostu nie opłaci. Jaki materiał jest najchętniej wykorzystywany do ocieplania? To wszechstronnie znany wszystkim styropian. Ma on wiele ciekawych właściwości które sprawiają, że do dziś jest najchętniej wybieranym materiałem przy ocieplaniu budynków. Latem ochładza nasz budynek – zapobiega jego nadmiernemu nagrzewaniu się. Z kolei podczas zimniejszych dni pomaga nam zachować ciepło i sprawia, że nie ucieka ono nadmiernie. Ściana, która została otoczona styropianem chroni nas więc przez zimnem. Równie dobrze możemy ocieplić nim dach, podłogę czy fundamenty w naszym budynku. Dodatkowo jest bardzo odporny i wytrzymały – nie wchłania wody. Jego niska waga pozwala na zastosowanie go jako alternatywy w wypadku wełny mineralnej – cały dom nie jest więc zbytnio obciążony. Ma on więc niemalże same zalety. Jego popularność zdaje się nie maleć, a wręcz rosnąć z każdym kolejnym rokiem. Styropian powinien mieć odpowiedni stopień przewodzenia ciepła. Im niższy jest ten poziom, tym lepiej dla nas. Co to jednak oznacza? W skrócie o wiele lepszą izolację. Jest to jednak powiązane z ceną styropianu – im niższy poziom, tym droższy materiał. Wiemy już jednak, że jest to element na którym nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ takie koszty nam się po prostu zwracają.

W sklepach możemy spotkać się z tak zwanymi styropianami specjalistycznymi. Te z kolei sprawdzą się w wilgotnych miejscach, które narażone są na nasiąkanie wody. Materiały termoizolacyjne są więc ważne pod względem funkcjonalności a także liczby lat, przez jakie będą nam służyły podczas mieszkania w budynku. Materiały powinny być więc wybrane z wielką dokładnością i analizą. Im lepiej wykonana będzie nasza izolacja, tym mniej ciepła będzie nam uciekać. To z kolei jest powiązane z mniejszymi wydatkami, jakie przeznaczylibyśmy na nasz opał. Wniosek? Zaoszczędzone pieniądze w naszym portfelu w bardzo ciężkich sezonie, jakim jest okres zimowy, czyli grzewczy. Budynki, z jakimi możemy spotkać się w naszym kraju są w większości ceramiczne. Wyróżnia je umiarkowana temperatura wewnątrz podczas lata oraz względne ciepło podczas zimy. Wszystko to powoduje ciekawy poziom akumulacji ciepła, jaki posiadają dachówki ceramiczne. Potrafią one stawić czoło silnym wichurom i niebezpiecznym burzom, jakich ostatnio przybywa w naszym kraju. Ich nasilenie wciąż wzrasta, dlatego powinniśmy zaopatrzyć się w tego typu elementy również w naszym domu już na początku budowy. Są niezwykle trwałe, a ilość różnych modeli i barw może nas zaskoczyć. Rodzaj materiałów, z jakich będziemy wykonywać termoizolację ma bardzo duże znaczenie. Dobry materiał jest w stanie zmienić znacząco ryzyko pleśni w naszym domu, nawet w względnie bardzo starym budynku. Lepsze materiały są również powiązane z mniejszą wilgotnością w naszym domu i doskonałą wentylacją. Cegły oraz dachówki, które świetnie się w takiej roli sprawdzają, są chętnie do tego wykorzystywane od wielu lat. Przykładem tego są stare budynki, jakie możemy zaobserwować w wielu miastach takich jak Kraków czy Warszawa – ich doskonały stan utrzymuje się do dziś. To powinno skłonić nas to lepszego zaplanowania naszej budowy oraz wykonania dobrej termoizolacji. Nie powinniśmy oszczędzać na tych elementach, ponieważ to od nich zależeć będzie stan naszego zdrowia – większa wilgoć w domu wiąże się z przeziębieniami, z kolei źle wykonana termoizolacja może spowodować pojawienie się grzyba. Ten drugi stan może z kolei spowodować nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne – alergie, choroby płuc czy kaszel.