Ciekawe pomysły na wykończenie łazienki

Najbardziej popularną formą wykończenia łazienki są bez wątpienia płytki ceramiczne. Warto jednak pamiętać, że jest to pomieszczenie, które można wykończyć na wiele innych sposobów, które również zagwarantują stosunkowo wysoką trwałość. Na przykład pomalowanie ścian jest znacznie tańszym, szybszym i łatwiejszym rozwiązaniem. Oczywiście należy w tym celu koniecznie pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ścian oraz o zainwestowaniu w odpowiednią farbę, która jest specjalnie dostosowana do warunków panujących w łazience.

Zaletą malowania jest fakt, że takie rozwiązanie daje naprawdę ogromne możliwości kolorystyczne. Przede wszystkim taki pomysł na wykończenie łazienki jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które pragną zaprojektować oryginalne, ciekawe wnętrze, jednocześnie zaoszczędzić pieniądze. Warto pamiętać, że oryginalna, interesująca aranżacja nie zawsze musi być związana z bardzo dużymi wydatkami. Z drugiej strony pomalowanie ścian w łazience nie będzie bardzo łatwym zadaniem, ponieważ jest to pomieszczenie, w którym panują dosyć specyficzne warunki.

Warunkiem uzyskania naprawdę trwałego efektu w przypadku malowania ścian w łazience jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, na którą będziemy nakładali farbę. Pierwszym krokiem powinno zawsze być bardzo staranne oczyszczenie podłoża. Należy koniecznie usunąć zabrudzenia takie jak tłuszcz oraz kurz. Szczególną uwagę na czyszczenie trzeba będzie zwrócić, jeśli na ścianie w łazience znajdował się grzyw. W takim przypadku konieczne będzie dokładne usunięcie starej farby i staranne wyczyszczenie ściany przy zastosowaniu środka przeciwgrzybicznego. Tak przygotowaną powierzchnię dokładnie szorujemy szczotką.

Po umyciu ściany trzeba poczekać aż wyschnie. Następnie musimy pozbyć się wszystkich występujących na niej nierówności. W tym celu używamy na przykład szpachli. W celu nadania ścianom idealnej gładkości trzeba wykorzystać papier ścierny. Po dokładnym szlifowaniu ściany należy również pozbyć się drobnego pyłu, który nadal może znajdować się na jej powierzchni. Kluczowe znaczenie ma gruntowanie ściany, czyli pokrycie jej odpowiednim preparatem.

Jeśli chcemy pomalować ściany w łazience, możemy użyć w tym celu jedynie farby, która jest specjalnie przeznaczona do tego rodzaju pomieszczeń. Dlatego w czasie zakupów powinniśmy dokładnie obejrzeć odpakowanie farby i poszukać na nim informacji dotyczącej tego, czy dany produkt rzeczywiście może być wykorzystany w łazience, gdzie panuje większa wilgotność powietrza. Pomalowana ściana w łazience powinna być odporna nie tylko na działanie wody, ale także detergentów stosowany do sprzątania, odporna na ścieranie, a także na baterie i pleśń.

Przez zainwestowaniem w farbę do malowania łazienki, trzeba zastanowić się jak dużą powierzchnię chcemy wykończyć właśnie w ten sposób. Bez wątpienia bardzo duże znaczenie będzie miał wybór odpowiedniego koloru. Nie powinniśmy objawiać się eksperymentowania w łazience. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć w tym wnętrzu ciekawą i oryginalną aranżację z zastosowaniem kilku kolorów ścian, a także różnych interesujących dekoracji takich jak najklejki i wzory z szablonów. Jeśli zastanawiamy się nad sposobem malowania ścian, to powinien być on dopasowany do danego pomieszczenia, to znaczy do jego kształtu oraz wymiarów. Różne ciekawe efekty można bez wątpienia osiągnąć dzięki właściwemu rozłożeniu odcieni. W ten sposób możemy na przykład sprawić, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne i wyższe. Trzeba jednocześnie pamiętać, żeby nie dać się ponieść i nie przesadzić z ilością wykorzystanych dekoracji oraz kolorów. Jeśli połączymy zbyt dużo różnych elementów całość aranżacji stanie się przede wszystkim zbyt przytłaczająca i chaotyczna.

Innym oryginalnym i nietypowym rozwiązaniem, które z pewnością można wykorzystać w łazience jest drewno jako materiał wykończeniowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaprojektować wnętrze, które będzie miało elegancki wygląd. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że drewno wykorzystane w łazience będzie wymagało wyjątkowo dobrego zabezpieczenia przed wodą. Drewno jest bez wątpienia jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań stosowanych w budownictwie. Doskonale sprawdza się w tradycyjnej i nowoczesnej łazience. Drewno stanowi świetną przeciwwagę dla chłodnych płytek, sprawiając, że łazienka staje się trochę bardziej przytulna. Dużą zaletą tego materiału jest fakt, że można go prosty i szybki sposób poddawać daleko idącej obróbce. W zależności od konkretnych potrzeb z drewna można przygotować wiele różnych elementów posiadających różne rozmiary i kształty. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w łazience materiału, który będzie stanowił przedłużenie wykończenia z innych pomieszczeń, na przykład okładziny ściennej lub wzoru klepek.

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej podłogi do łazienki. Wykorzystanie w tym celu drewna jest bez wątpienia dosyć kontrowersyjnym pomysłem. W końcu podłoga w łazience będzie nieustannie narażona na kontakt z dużymi ilościami wody. Dlatego w przypadku podłogi w łazience jedynym rozwiązaniem jest twarde drewno bardzo odporne na działanie wody. Najczęściej w przypadku tego pomieszczenia odradza się używanie drewna krajowego. W łazience bez wątpienia panują specyficzne warunki. Zdecydowaną przewagę nad gatunkami krajowymi ma drewno egzotyczne, przede wszystkim teak i iroko. Dodatkową zaletą tych gatunków są także bardzo wysokie walory dekoracyjne.

W przypadku większości gatunków drewna dobrym zabezpieczeniem podłogi jest olej. Ta substancja doskonale utwardza i impregnuje deski. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu olejowaniu woda nie będzie przenikała w głąb podłogi. Po zastosowaniu oleju drewno zachowa swoją naturalną głębię koloru, a także starzeje się w estetyczny, naturalny sposób. Drewno pokryte olejem ma właściwości antystatyczne i jest matowe.

Drewniana podłoga nie jest jedynym sposobem, w jaki można wykorzystać ten materiał do wykończenia łazienki. Interesującym pomysłem jest bez wątpienia wykorzystanie fornirów. Są to płyty wykonane z cieniutkich listewek drewnianych. Ich największą zaletą jest przede wszystkim wyjątkowo estetyczny wygląd. Forniry są również bardziej trwałe niż farba i cieplejsze niż płytki ceramiczne. Zaletą tego materiału wykończeniowego jest stosunkowo korzystna cena, niższa niż w przypadku drewna litego. Forniry mogą być produkowane z różnych gatunków drewna, a także wykończone w różny sposób. Na pewno stanowi ciekawą alternatywę dla drewna litego.