zakupy przez internet

Bezpieczne zakupy przez internet

W dzisiejszych czasach, kiedy ludzie są cały czas czymś zajęci i mają naprawdę bardzo mało czasu nawet na zwykłe, codzienne zakupy. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się zakupy dokonywane przez internet. Są nie tylko bardzo, szybkie, ale przede wszystkim wygodne, gdyż zamówione towary otrzymujemy bezpośrednio pod wskazany przez nas adres w dogodnym dla nas czasie. Zakupy w sklepach internetowych i w serwisach aukcyjnych to także znakomita okazja, żeby wyszukać mnóstwo ciekawych produktów, których zdecydowanej większość na próżno szukać w sklepach stacjonarnych, nawet tej samej sieci czy marki. Nie tylko szybkość i łatwość zakupów przez internet przekonuje do nich coraz większą grupę osób. Warto również dodać, że wiele produktów kupowanych za pomocą sieci jest tańsze niż w sklepach stacjonarnych. Niestety, zakupy w sieci są nie tylko dobrą alternatywą dla zwykłych, codziennych dokonywanych w sklepach, gdyż stają się dużym polem do popisu różnych oszustów, często bazujących na niewiedzy czy ludzkiej naiwności. Jeśli uważnie przeczytamy jeden dowolny portal informacyjny czy nawet gazetę, z całą pewnością uda nam się znaleźć choćby jedną wzmiankę o tym, że ktoś został oszukany na mniejszą czy większą kwotę przez nieuczciwego sprzedawcę w serwisie internetowym czy nawet o sklepie, który docelowo został założony po to, by okradać ludzi z pieniędzy za towar, który opłacony nigdy do nich nie dotrze. Często zdarzają się również sytuacje, w których zakupiony towar con prawda do klienta dociera, jednak jeśli chodzi o jakość, dość znacząco różni się od tego, który został scharakteryzowany w opisie aukcji. Bycie oszukanym nigdy nie jest stanem zbyt przyjemnym, a będąc niezbyt czujnym i uważnym, szczególnie robiąc zakupy w sieci można zostać oszukanym. Tego można uniknąć wystarczy jednak być bardzo czujnym i trzymać się zawsze, przy każdych zakupach w sieci pewnych zasad. Oto one.
1. Analiza i dokładne przeczytanie opisu sprzedawanego na aukcji produktu. Pierwszą czynnością zawsze przed dokonaniem zakupu, powinno być dokładne przeczytanie opisu aukcji i upewnienie się co jest jej przedmiotem. Sieciowi oszuści często działają tak, że umieszczają zdjęcia drogich, bardzo dobrych produktów a w rzeczywistość przedmiotem aukcji za wysoką cenę jest coś niezbyt wartościowego. Warto, dla własnego spokoju upewnić się także, że dany produkt faktycznie jest tej marki, którą ma być, a nie „jak XYZ”, „w stylu XYZ” czy „lepszy niż XYZ”. To nieumiejętność i brak chęci czytania opisów ( często również bardzo długich – zabieg celowy) staje się przyczyną oszustw przy zakupach internetowych.
2. Dane sprzedawcy. Przed dokonaniem zakupu zawsze dla pewności warto je sprawdzić, a już szczególnie w przypadku, gdy kupić musimy produkt bardzo drogi, którego starta byłaby dla nas dość problematyczna. Serwisy aukcyjne mają te zaletę, że zawsze można sprawdzić na nich opinie, zarówno te pozytywne jak i negatywne odnośnie danego sprzedawcy czy sklepu. W przypadku gdy co najmniej kilkukrotnie pojawiają się komentarze kwestionujące oryginalność towaru, jego jakość albo opisujące problemy z reklamacją, warto zrezygnować z usług tego sklepu czy sprzedawcy i poszukać innego, bardziej rzetelnego i uczciwszego. Bowiem jeden czy dwa negatywne komentarze mogą być dziełem przypadku, bowiem jak wiadomo istnieją ludzie którym dogodzić się nie da i zawsze ze wszystkim będą mieli problem. Jedna już przy kilku, niemal w ten sam sposób opisujących problematyczną sytuacje warto zastanowić się i poszukać innego sklepu czy sprzedawcy. Kupując poza portalami aukcyjnymi dobrze jest przejrzeć fora internetowe poświęcone tematom opinii odnośnie usług różnych sklepów zajmujących się sprzedażą internetową. Znaleźć można tam informacje nie tylko o samej działalności sklepu, ale także na temat jego produktów. Nie trzeba dużo szczęścia, aby móc w takiej sytuacji się dowiedzieć, czy kupiona rzecz będzie zgodna z opisem. W każdej jednak sytuacji, mając nawet minimalne wątpliwości warto jest nawiązać kontakt ze sprzedawcą i zadać mu nurtujące nas pytania odnośnie danego produktu.
3. Zawsze należy zapoznać się z regulaminem danego sklepu czy sprzedawcy, szczególnie jeśli korzystamy z ich usług po raz pierwszy. Jeśli czytając go zauważymy, że coś jest nie tak i nawet w minimalnym stopniu różni się on od przepisów obowiązującego prawa, warto zakupy w takim miejscu sobie odpuścić, gdyż z dużym prawdopodobieństwem nie mamy doczynienia z uczciwym sprzedawcą. Uczciwy regulamin sklepu przede wszystkim powinien być czytelny, zrozumiały i musi być w nim zapis dotyczący reklamacji i zwrotu towarów. Każda, ale to absolutnie każda rzecz, jaką konsument zakupi w sieci ma prawo zwrócić ( na swój własny koszt) w terminie nie przekraczającym 10 dni od dnia otrzymania przesyłki, bez podawania przyczyny zwrotu. Kupujący jest w takiej sytuacji zobowiązany jedynie do poinformowania sprzedawcy, że nadał skierowany bezpośrednio do niego zwrot produktu. Uwaga na informację zwrotów nie przyjmujemy. Nawet jeśli jasno i czytelnie zawarta została ona w regulaminie sklepu, warto zapamiętać że taka praktyka jest nielegalna.
4. Protokół SSL. Każda bezpieczna storna powinna taki mieć. Jeśli nie ma, należy jak najszybciej ją opuścić. Bezpieczną stronę poznać można po oznaczeniu kłódki w prawym górnym rogu.
5. Wylogowanie. Niemal każdy o tym zapomina, a a przypadku nieuczciwego sprzedawcy hakera naprawdę ma to niebagatelne znaczenie. Dlatego po każdych zakończonych zakupach, warto dla własnego dobra wylogować się z danej strony czy futryny internetowego sklepu.