Aranżacje wnętrza w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to przede wszystkim synonim naturalności i prostoty. We wnętrzach, które zostały urządzone w tym właśnie stylu nie trzeba silić się na wyszukane eksperymenty lub wydawać pieniądze na drogie, wyrafinowane dekoracje. Bez większego problemu można za to zaplanować przyjemną przestrzeń, która będzie sprzyjać relaksowi i stworzyć domową, ciepłą atmosferę. Ten styl wystroju wnętrza bez wątpienia łączy najlepsze elementy nowoczesności z tradycją.

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim doskonale godzą spokój, naturalność oraz czystość przestrzeni. Taki wystrój do doskonały sposób na połączenie tego co najlepsze w nowoczesności, czyli funkcjonalności i praktycznego podejścia do aranżacji wnętrza, z elementami tradycyjnymi, które tworzą przyjemny klimat. W skandynawskich aranżacjach panuje bez wątpienia ciepła atmosfera, która jednocześnie nie przytłacza i nie wprowadza chaosu nadmiarem różnych dodatków, dekoracji i bibelotów.

Jednym z najważniejszych aspektów, który wyróżnia aranżacje w stylu skandynawskim, jest jej minimalizm. We wnętrzach nie stosujemy zbyt wielu dekoracji, ani też nadmiaru mebli. Ograniczamy się jedynie do tych elementów wyposażenia wnętrza, które są całkowicie niezbedne. Pokoje na pewno nie powinny zostać przeładowane nadmiarem różnych sprzętów, które tak naprawdę nie są potrzebne. W czasie projektowania wnętrza w stylu skandynawskim największą uwagę przywiązuje się do wygody. Mieszkanie lub dom powinny być urządzone w sposób jak najbardziej funkcjonalny, które będzie maksymalnie odpowiadać preferowanemu stylowi życia domowników. Komfort mieszkańców jest znacznie ważniejszy niż imponowanie gościom, czy podążanie za najnowszymi trendami.

W stylu skandynawskim wykorzystuje się przede wszystkim drewniane podłogi. Jest to uniwersalny i jednocześnie całkowicie naturalny materiał. Z jednej strony proste deski podłogowe doskonale spełniają wymogi nowoczesnego minimalizmu, z drugiej drewno doskonale ociepla pomieszczenia i nadaje im cieplejszy klimat. Długie, proste deski tworzą we wnętrzu wrażenie harmonii i porządku. Nie zaburzają w żaden sposób minimalistycznego wystroju. W skandynawskim wnętrzu drewnianą podłogę najlepiej jest wykończyć przy pomocy matowego lakieru lub oleju. W ten sposób drewno uzyska znacznie bardziej naturalny wygląd, który będzie się dobrze komponować z prostotą wnętrza. Dobrym pomysłem jest także wykończenie posadzki przy pomocy białej farby lub białego oleju. To alternatywne rozwiązanie dodatkowo rozjaśni pomieszczenie i sprawi, że pokój wyda się bardziej przestronny. Popularnym rozwiązaniem jest także stosowanie gatunków drewna, które w naturalny sposób mają stosunkowo jasny kolor, na przykład buk lub sosna doskonale pasują do wnętrza utrzymanego w stylu skandynawskim.

W jaki sposób wykończyć ściany w stylu skandynawskim? Przede wszystkim należy stawiać na jasne kolory, które sprawią, że wnętrza będą wydawały się dużo jaśniejsze i bardziej przestronne. Do malowania ścian wykorzystuje się głównie farby, które umożliwiają uzyskanie gładkiej powierzchni. Innym ciekawym pomysłem jest zastosowanie do wykończenia wnętrza tapet, które nadadzą mu cieplejszy, bardziej przytulny charakter. Trzeba jedynie pamiętać o wybraniu jasnych tapet z delikatnymi, naturalnymi wzorami, na przykład kwiatowymi.

Alternatywą dla farby i tapety jest wykorzystanie drewna do pokrycia ścian. Bardzo korzystnym rozwiązaniem są panele boazeryjne, które mogą być wykonane na przykład z drewna bukowego, jodłowego, sosnowego oraz świerkowego. Innym interesującym produktem, nadającym się do wykorzystania na ścianie jest tak zwany fornir. Są to płyty produkowane z bardzo cienkich arkuszy drewna. Charakteryzują się estetycznym wyglądem, a także stosunkowo dużą trwałością. Na ścianach we wnętrzu skandynawskich sprawdzi się na przykład fornir matowy o bardziej naturalnym wyglądzie.

Bardzo dużą rolę w przypadku stylu skandynawskiego odgrywają przeszklenia. Warto pamiętać, że ten sposób urządzania wnętrza pochodzi z krajów skandynawskich, gdzie przez dużą część roku brakuje naturalnego światła słonecznego. Zimą dni stają się bardzo krótkie, dlatego ogromne znaczenie ma wpuszczanie do pomieszczenia światła z zewnątrz. Dzięki temu można nie tylko zaoszczędzić na energii elektrycznej, ale także w bardzo dużym stopniu poprawić samopoczucie domowników. Kiedy wybieramy dekoracje okienne do pomieszczenia w stylu skandynawskim, powinniśmy zrezygnować z ciężkich zasłon i grubych firan. Jeśli to możliwe, najlepiej w ogóle nie zasłaniać okna, w przeciwnym wypadku idealnym rozwiązaniem będą lekkie, delikatne firanki. Kiedy naprawdę zależy nam na zasłonieniu okna, najlepiej zainwestować w nowoczesne rolety.

Aranżacje wnętrza w stylu skandynawskim zyskują z roku na rok coraz większe grono zagorzałych zwolenników. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w tym stylu stawia się bardzo duży nacisk na praktyczne i funkcjonalne podejście do wystroju wszystkich pomieszczeń. Dzięki temu można bez problemu urządzić bardzo stylowy dom lub też mieszkanie bez konieczności wydawania bardzo dużych pieniędzy na kosztowne meble oraz dodatki. Bez dużych kosztów można stworzyć przyjemne, modne wnętrza, które jednocześnie w bardzo dużym stopniu będą miały uniwersalny i ponadczasowy charakter. Na pewno nie należy się obawiać, że skandynawski styl urządzania wnętrza szybko wyjdzie z mody i przestanie być aktualny.

Ten styl na pewno wpisuje się w nowoczesne trendy pod względem ekologiczności. Docenia przede wszystkim materiały naturalne, między innymi drewno, ale także tkaniny jak len. W stylu skandynawskim bez problemy wykorzystamy także elementy rustykalne, na przykład wszelkiego rodzaju rękodzieło. Styl daje dosyć dużą swobodę w stworzeniu wnętrza, które będzie na pewno dopasowane do indywidualnych upodobań.

Czy warto zatem zainteresować się urządzeniem mieszkania lub domu w stylu skandynawskim? Bez wątpienia tak. Jest to doskonałe połączenie nowoczesnych rozwiązań z tradycją. Oczywiście bardzo wiele zależy od indywidualnych upodobań, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby potraktować ten styl przede wszystkim jako inspirację do stworzenia własnego podejścia. W zależności od własnych upodobań i preferencji możemy stworzyć wnętrza bardziej nowoczesne, a także bardziej rustykalne lub tradycyjne. Czasem wystarczy zmienić kilka dodatków, żeby nadać pomieszczeniu zupełnie inny charakter. Możemy pokusić się o różnego rodzaju eksperymenty, oczywiście bez zaburzenia naturalnej harmonii i spokojnego charakteru aranżacji.