Aranżacja salonu

Salon jest nieraz ogłaszany wizytówką domu, dlatego jego urządzenie może stanowić dla nas nie lada wyzwanie. Jak urządzić go bez żadnych błędów, i nadać mu przy tym ciekawego i niepowtarzalnego stylu?

Aranżację powinniśmy rozpocząć od pewnych podstawowych elementów, które decydują o tym, że nasza aranżacja będzie poprawna z punktu widzenia naszego architekta. Jest kilka czynników, które decydują o wygodzie oraz atrakcyjności salonu. Salon to pokój w naszym mieszkaniu, który pełni wiele przydatnych funkcji. Dlatego właśnie aranżacja musi być dostosowana do naszych własnych potrzeb. Nie wiemy, w jaki sposób go urządzić? Na początku musimy zastanowić się, zanim zabierzemy się za jego urządzanie, co dokładnie będziemy w nim robić. Aranżacja może być wypoczynkowa, czytelnicza bądź przeznaczona do spożywania posiłków wspólnie z naszą rodziną. Nasz salon może również pełnić wszystkie te funkcje jednocześnie. Musi być tak zaprojektowany, aby posiadał wszystko to, czego od niego oczekujemy. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę bardziej szczegółowo? Jest to wielkość naszego salonu, która jest uzależniona od wielkości naszego domu, czy mieszkania. Przyjęty rozmiar, to nie więcej niż dwadzieścia pięć metrów kwadratowych, jednak jeśli mamy wielki dom, rozmiary te mogą wzrosnąć do nawet trzydziestu metrów kwadratowych. Wtedy łatwiej będzie nam wydzielić w naszym salonie funkcjonalne strefy. Pamiętać musimy przy tym, aby metraż naszego salonu był ustalony do innych pomieszczeń – nie mogą one mieć dużych dysproporcji między sobą. W bloku natomiast, gdzie mieszkania są zazwyczaj średniej wielkości, salon jest mniejszy. Wysokość to kolejny ważny aspekt w naszej aranżacji salonu. Musimy zwrócić uwagę na to, jeśli możemy sobie na niego pozwolić – im większy jest nasz salon, tym wyższy powinien on być jednocześnie. Salon w jednorodzinnym domku powinien być wyższy również w przypadku posiadania przez nas na przykład różnic poziomów w naszej podłodze. Wtedy cały salon będzie prezentował się bardziej okazale, a sama aranżacja będzie sprawiała o wiele lepszy efekt. Sam salon zaś będzie wydawał się optycznie o wiele większy.

Kształt to kolejny ważny element. Nawet małe pomieszczenie dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu może stać się bardzo wygodne. W wypadku małych salonów lepiej jest, aby miał zwarty kształt. Wtedy aranżacja jest o wiele łatwiejsza, ponieważ salon o kształcie prostokąta czy kwadratu urządza się o wiele łatwiej. W wypadku o wiele większych salonów, możemy posłużyć się rozbudową na kształt litery L. Ważnej jest również, aby wydzielić strefy funkcjonalności. Komunikacja w salonie musi przebiegać w salonie bardzo sprawnie. Nasza aranżacja musi być dopasowana do całego naszego mieszkania. Wejście musi być widoczne już od samego przedsionka, a samo jego położenie umożliwi nam lepszy podział funkcjonalny salonu. Urządzenie pokoju zależy również od rozmieszczenia w nim okien – o tym elemencie nie powinniśmy zapominać pod żadnym pozorem. Stosunek ścian do drzwi, okien, balkonów i innych otworów to sprawa kluczowa, ponieważ układ ten decyduje o komunikacji w naszej salonie, możliwości odpowiedniej aranżacji naszej przestrzeni oraz podziału na konkretne strefy. Musimy również znaleźć miejsce na telewizor czy inny sprzęt, a z okien umożliwić sobie widok na ciekawy balkon, taras czy ogródek.

Gdzie powinien znajdować się nasz salon? Jest to centrum całego domu, dlatego powinien być łatwo dostępny. Sytuacja, w której do salonu przechodzi się do innej części domu jest nieprawidłowa ( na przykład do kuchni). Dlatego najlepiej, jeśli salon jest przestrzenią otwartą i nie kłóci się z innymi pomieszczeniami, a jedynie ciekawie z nimi współgra. Ważny jest również sposób, w jaki nasz salon łączy się z holem. Najlepiej, gdy oba te elementy są położone w jednej, konkretnej osi i prowadzą do wyjścia na taras. Jadalnia powinna z kolei znajdować się między naszym salonem, a kuchnią. Jest to najchętniej wybierany układ, jeśli chodzi o domy czy mieszkania. W pobliżu naszego salonu z kolei musi znajdować się łazienka przeznaczona dla naszych gości, jednak musimy pamiętać aby jej drzwi nie były dla nas widoczne. Zburzy to całą koncepcję naszej aranżacji. Na sam koniec musimy wybrać odpowiednie kolory do naszego salonu – jakie powinniśmy wybrać? Miejsce to nie powinno być pomieszczeniem przypadkowych kolorów. Kompozycja musi zostać przez nas dokładnie przemyślana – wszelkie nieważne elementy, które nie są potrzebne powinniśmy usunąć. Aranżacja zależy już od pierwszych podjętych decyzji – wybierając okna zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że to one będą decydowały o wielu innych elementach, w tym kolorze salonu również. Mają one w tym wielki udział, dlatego w przypadku myślenia o meblach, tapetach czy malowaniu musimy mieć w głowie dokładną wizję naszego pomieszczenia. Barwy są więc bardzo ważne i powinniśmy zestawiać je powoli; dokładnie przemyśleć każdy szczegół naszego pokoju.

Kąt, w którym znajduje się telewizor jest również bardzo ważny – wiele osób nie wyobraża sobie salonu bez telewizora. Najlepsze miejsce to ściana, która jest najbardziej oddalona od okna – pozwoli to nam na otrzymanie idealnego obrazu, bez promieni słonecznych padających na ścianę. Powinien być na wysokości oczu widza – taka wysokość jest najbardziej odpowiednia. Umieszczając go w zabudowie możemy z kolei ukryć kable, co pozwoli na lepszy wizualny efekt naszego salonu i przyjemniejszy widok. Wszystkie te elementy są bardzo ważne i musimy o nich pamiętać podczas aranżacji.